Buďte v obraze! Sledujte zpravodajství o aktuálním ekonomickém vývoji v tuzemsku i ve světě v sekci Novinky nebo se přihlaste k odběru našeho bezplatného Newsletteru.

MENU
Pojištění pohledávek | Prodej firem

IT na Slovensku? Silnější než dřív

Oblast informačních technologií (IT) na Slovensku dlouhodobě roste. Zvyšuje se počet firem, které v tomto sektoru podnikají, a firmám zároveň rostou tržby i zisky. Počet aktivních společností v IT se aktuálně pohybuje na čísle 36 tisíc. Mezi ziskové se za uplynulý rok počítají bezmála 2/3 z nich.

13.12.2023

Více než 36 tisíc IT společností na Slovensku vydělalo v roce 2022 přes 14 mld. eur. To znamená meziroční nárůst tržeb ve výši 7,8 %. S výjimkou roku 2020, kdy tržby sektoru v důsledku pandemie meziročně poklesly o 431 mil. eur (o 3,4 %), sektor setrvale roste. Na těchto tržbách se téměř z 30 % podílí dvacítka největších firem v sektoru IT. Patří mezi ně nadnárodní telekomunikační operátoři, jako jsou Slovak Telekom a Orange či softwarová vývojářská společnost ESET.

Graf - počet aktivních společností v odvětví IT

Jaké společnosti patří do IT sektoru? Jde o softwarové firmy, ale také ty, které prodávají elektroniku nebo technologie, působí v segmentu telekomunikací, případně v konzultační a poradenské sféře související s IT. Zdroj: www.finstat.sk

Důležitým ukazatelem je také ziskovost firem – podíl ziskových firem je relativně stabilní a díky mírnému nárůstu v roce 2022 se vyšplhal až na 65,3 %. Ruku v ruce s růstem zisku jdou také ziskové marže. Zatímco slovenské IT společnosti vydělaly v roce 2019 na jedno euro tržeb 8,4 centů, v roce 2022 to bylo už bezmála 11 centů – zisková marže odvětví dosáhla 10,8 % a odpovídá ziskovosti 20 největších společností.

Nejsilnější odvětví: výroba softwaru a hardwaru

Do odvětví IT patří širší spektrum ekonomických činností, které můžeme rozdělit do tří skupin:

Největší počet podniků patří do odvětví výroby softwaru a hardwaru (89 % z celkového počtu) a logicky tak dosahuje nejvyšších tržeb, v roce 2022 to bylo 8,6 mld. eur, jejich zisková marže je rovněž nejvyšší v oboru, v roce 2022 činila 13,3 %.

Naopak nejmenší skupinou patřící do slovenského IT sektoru jsou telekomunikační společnosti (pouze 2 % z celkového počtu IT firem), zisková marže je zde však velmi dobrá, pohybuje se mezi 7 a 12 %. Nejnižší je pak u velkoobchodu a maloobchodu, kde činila pouze 4,15 %. Příkladem významných společností v tomto subsektoru je například ASBIS SK, která je jedním z největších distributorů informačních a telekomunikačních technologií, a také ELEKTROSPED provozující řetězec Datart. Obě společnosti zaznamenaly v roce 2022 výrazný nárůst obratu v desítkách procent.

Detailní informace o současném stavu slovenské IT sektoru najdete v analýze společnosti FinStat, z níž naše zpráva vychází.