Buďte v obraze! Sledujte zpravodajství o aktuálním ekonomickém vývoji v tuzemsku i ve světě v sekci Novinky nebo se přihlaste k odběru našeho bezplatného Newsletteru.

MENU
Pojištění pohledávek

Snížená spotřeba domácností oslabuje poptávku po nových automobilech. Prodeje elektroaut i tak nabírají na síle

Výroba motorových vozidel v letošním roce prudce vzroste. Do konce roku 2023 by se dle aktuálních odhadů měla zvýšit o 10,6 %. Výroba motorových vozidel a náhradních dílů se totiž v první polovině roku zrychlila, a to zejména díky uvolnění dodavatelských řetězců a zpracování dosud nevyřízených objednávek.

21.12.2023, Tomáš Jurík

Pro rok 2024 však odhady mluví o zpomalení růstu. Ekonomičtí experti předpovídají roční nárůst výroby a prodejů automobilů na zhruba 2 %. Za zpomalením růstu bude stát především snížená kupní síla domácností a nejistota související s přetrvávajícími vysokými úrokovými sazbami, které zvyšují náklady na financování nových vozů.

Až se trh s automobily vypořádá s nevyřízenými objednávkami z minulosti, bude v letech 2024 a 2025 čelit nižší poptávce. Mezi potenciální hrozby pro celý sektor patří jen velmi zvolna klesající inflace, geopolitická rizika v podobě závislosti odvětví na globální síti dodavatelů, ale také rizika demografická – nasycený trh s vozidly a zároveň celkové stárnutí populace na hlavních trzích se patrně projeví poklesem budoucí poptávky.

Klíčová fakta pro oblast automotive:

Zřetelný posun směrem k elektromobilitě

Jestliže výrobu automobilů jako celku čeká v nejbližším období jen mírný růst, mnohem dynamičtěji vypadá situace v segmentu elektrických automobilů. Právě očekávaný silný růst elektromobility potáhne celé odvětví, a to zejména ve Spojených státech a v Asii, v čele s Čínou. Obě země se snaží sektor významně podpořit i v legislativní oblasti (zákon o snížení inflace či různé formy daňových úlev). V případě nově vyrobených čínských elektromobilů se očekává, že půjde ve významné míře na export.

A kde je Evropa? Vysoké ceny a nedostatky v infrastruktuře (síť nabíječek pro elektromobily) jsou v současném okamžiku hlavními brzdami prudšího rozvoje. Přesto se ve střednědobém a dlouhodobém horizontu očekává i na starém kontinentu silný růst. Již v roce 2027 by se výroba elektromobilů měla podílet na celkové produkci automobilů z 80 % (zatímco ve stejné době bude globálně „pouze“ na 50 %).

Aktualitu jsme vytvořili s využitím podkladů společnosti Atradius.