Buďte v obraze! Sledujte zpravodajství o aktuálním ekonomickém vývoji v tuzemsku i ve světě v sekci Novinky nebo se přihlaste k odběru našeho bezplatného Newsletteru.
Současná situace mi v něčem připomíná ekonomickou krizi, která naplno vypukla v roce 2009. I tehdy zaznamenalo celé odvětví velký otřes a všechny pojišťovny pohledávek rychle a unisono reagovaly. Nyní ale vidím dva zásadní rozdíly.
Zaprvé – vše se odehrává v mnohem menší panice. Reakce pojišťoven není tak plošná. Za minulé recese pojišťovny přistoupily k redukcím limitů pro celá odvětví, pro celé země nebo limity rovnou rušily. Současná reakce je mnohem specifičtější a individuálnější. Zaměřuje se na konkrétní firmy a limity.
Druhý rozdíl je v rychlosti, jak nová situace dopadá na trh a firmy. Před deseti lety to bylo velmi rychlé, počet pohledávek po splatnosti a počet insolvencí skokově rostl. Dnes jsou tyto efekty zpomalené a posunuté v čase. Pandemie jednak postihla některá odvětví více a jiná méně a pro ohrožené segmenty existují vládní podpůrná schémata. A zároveň většina zemí v Evropské unii přijala legislativní změny, které umožňují firmám požádat o ochranu před věřiteli, o takovou zjednodušenou verzi restrukturalizace. Většina pojišťoven předpokládá, že reálný dopad toho, co se děje nyní, se teprve projeví. V Česku a na Slovensku je paradoxně počet insolvencí nižší, než byl před koronou. Ale to je právě důsledek popsaných „nárazníků“.
Přes tyhle rozdíly to celé ale vnímám jako klasický cyklus, kdy jednou za sedm nebo osm let přijdou ekonomické problémy. A ty se pokaždé musejí překonat. Bez ohledu na to, co krizi spustilo. Mimořádné je, že současný stav mají na svědomí externí faktory, ne špatná struktura ekonomiky. Bohužel ale budou mezi její oběti patřit i firmy, které by za normálních okolností krizi zvládly. Přesto nevnímám náladu na českém a slovenském trhu pesimisticky. Naneštěstí s výjimkou podniků jako jsou gastro provozy, hotely a podobné služby. Ty v řadě případů již vyčerpaly svoje rezervy a můj odhad je, že zde insolvencí velmi brzy přibude, což negativně ovlivní například i míru nezaměstnanosti, která se zatím stále drží nízko.
V kontrastu s tím se staráme i o odvětví, která obratově rostou. Příkladem mohou být producenti potravin a nápojů, kteří dodávají do retailu. Ti nezažívají vůbec špatný rok. V obecném pohledu je to zřejmé i z nejrůznějších indexů, které nenaznačují žádný velký pesimismus a výhled je spíš pozitivní.
Od jara se drtivá většina našich aktivit přelila do přímé práce se současnými klienty. Převládá operativa zaměřená na řešení pojistných limitů. Odhadem tak 60 % času jsme od jara věnovali právě limitům. Za vším byla snaha nabízet takovou službu, která bude klientovi stále dávat smysl, která je pro něj užitečná. Prakticky to znamená zajistit co nejvyšší krytí a při vyjednávání mezi klientem a pojišťovnou udržet co nejvíc limitů. Logicky téměř odpadla obchodní setkání. Většinu věcí sice lze vyřešit online, ale jen do určité míry. Naše produkty nejsou standardní pojistky. Je to komplexní služba, která žije celý rok. Takže bez klasických obchodních schůzek je to trochu složité.
Korona krize přinesla to, co je při ekonomických problémech obvyklé. Registrujeme zvýšený zájem firem o pojištění pohledávek. Ale jsme v situaci, kdy se vyšší poptávka po produktu zatím překrývá s konzervativním, opatrným přístupem pojišťoven. Pojistka se uzavírá obtížněji, podmínky jsou přísnější, cena pojištění je vyšší a vyjednat firmám dostatečné limity je pořádná práce. Na druhou stranu nám pandemie poskytla určitý prostor na to, abychom se věnovali věcem, na které obyčejně zbývá málo času. Třeba marketingu a komunikaci.
A také rodině. Náš malý naštěstí chodí jen do školky, takže jsme nemuseli na rozdíl od spousty domácností řešit online výuku. A vůbec rok 2020 se z pohledu času stráveného se synem asi jen tak nezopakuje. Doma to bylo zajímavé také z toho důvodu, že manželka je lékařka, takže jsme situaci probírali z různých perspektiv, které díky svému zaměstnání na aktuální situaci máme. Pracovat z domova nebyl velký problém, nastavili jsme si to dobře. Ale stejně. Přiznám, že pro mě je setkávání s klienty, výměna názorů a společné hledání řešení vždycky osvěžením. A to mi v poslední době chybí.
ARFIN s.r.o. 2019, Všechna práva vyhrazena / S péčí připravil AMDEN