Buďte v obraze! Sledujte zpravodajství o aktuálním ekonomickém vývoji v tuzemsku i ve světě v sekci Novinky nebo se přihlaste k odběru našeho bezplatného Newsletteru.

MENU
Pojištění pohledávek

Seznamte se s AU Group G-Grade, globální analýzou rizika zemí

Světová ekonomika zpomaluje. Odhady růstu celosvětového obchodu se pro roky 2023 a 2024 pohybují na úrovni 3,0 % – pro zajímavost, v roce 2021 vzrostla ekonomika ve světě dle údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF) o 6 %, v roce 2022 to bylo 3,5 %. Kromě doloženého zpomalování ukazují nejnovější data AU Group G-Grade také první známky klesající inflace.

20.9.2023, Tomáš Jurík

Celosvětové trendy pro třetí čtvrtletí

Ve třetím kvartálu roku 2023 zaznamenal G-Grade, nástroj skupiny AU Group pro měření rizik v jednotlivých zemích světa, zhoršená hodnocení u následujících ekonomik:

(-0,75) Bolívie: z 8 na 8,75: Zhoršení celkové ekonomické situace v zemi vedlo v tomto čtvrtletí ke snížení ratingu u tří největších pojišťoven. V posledních letech dochází ke zrychlenému čerpání devizových rezerv, což je důsledkem ztráty důvěry Bolivijců ve vlastní měnu. K tomu je nutné přičíst informace o ekonomickém růstu – ten v roce 2022 činil 7,5 %. V roce 2023 se podle MMF radikálně propadne na pouhé 1 %.

(-0,50) Burkina Faso: zhoršené hodnocení z 8,75 na 9,25: Navzdory dvěma státním převratům v roce 2022 země hlásí zlepšenou ekonomickou výkonnost, a to zejména díky zvýšenému vývozu (zlata a bavlny). Na negativní hodnocení však mají vliv stále výraznější známky politické nestability v zemi, především v oblasti Sahelu.

(-0,50) Ekvádor: ze 7 na 7,5: země čelí vlně násilností v souvislosti se předčasnými prezidentskými volbami.

(-0,50) Keňa: pokles ze 7 na 7,5: mezi dubnem a červencem došlo k několika masovým demonstracím a násilnostem. Stojí za nimi rostoucí životní náklady ve východní Africe a zvyšování daní.

(-0,50) Uganda: ze 7 na 7,5: v letech 2022 a 2023 země reportovala silný ekonomický růst, zároveň ale čelí politické nestabilitě a zvýšenému napětí na svých hranicích, zejména se sousední Rwandou.

Ve kterých zemích se situace z hlediska obchodního rizika zlepšuje?

(+0,75) Katar: ze 4 na 3,25: zlepšení ratingu u dvou pojistitelů je založené na tom, že drtivá většina ekonomických indikátorů se zbarvila „do zelena“: země silně roste, má nízkou úroveň zadlužení, platební bilanci v přebytku a v zádech vysoké ceny plynu nadále posilující již tak prosperující ekonomiku.

(+0,50) Island: z 3,50 na 3: očekává se, že HDP v roce 2023 dosáhne 2,3% růstu (poměrně vysoká hodnota pro evropskou zemi), zadlužení je nízké a hnacím motorem ekonomiky je nadále cestovní ruch.

(+0,50) Irsko: z 2,50 na 2: po velmi silném po-covidovém oživení (12% růst), je země tažena silnou domácí poptávkou. Navzdory zvýšení korporátní daně zatím žádná velká skupina neoznámila, že by uvažovala o přesunu svého sídla jinam.

Zlepšené hodnocení vnímaného rizika se týká i dalších zemí:

Projděte si kompletní AU Group G-Grade. Co najdete v přiložené prezentaci? Každý snímek je zaměřen na jednu sledovanou zemi.

Všechny makroekonomické grafy jsou zpracovány na základě údajů analytického útvaru MMF.

AU G-Grade poskytuje přehled vývoje ratingu jednotlivých zemí světa na čtvrtletní bázi. Zároveň uvádí rozpětí nejnižšího a nejvyššího stupně hodnocení od pojistitelů rizika. Doplňkový nástroj vyvinutý skupinou AU tak nabízí spolehlivou analýzu trendů a hodnocení rizika země na základě klasifikace pojistitelů s největšími zkušenostmi na trhu,“ říká Vivien de Lassée, výkonný ředitel AU Group.

O společnosti AU Group


AU Group je nezávislým mezinárodním makléřem specializovaným na obchodní pohledávky. Na trhu působí již od roku 1929. Cílem skupiny je pomáhat firmám optimalizovat jejich obchodní pohledávky a podporovat jejich růst. ARFiN je součástí této celosvětové sítě od roku 2013 a svým partnerům nabízí produkty, které je dokáží ochránit před celosvětovými politickými riziky.