Buďte v obraze! Sledujte zpravodajství o aktuálním ekonomickém vývoji v tuzemsku i ve světě v sekci Novinky nebo se přihlaste k odběru našeho bezplatného Newsletteru.

MENU
Pojištění pohledávek | Prodej firem

Počet konkurzů na Slovensku v roce 2020? Historicky nejnižší

Počet prohlášených konkurzů za celý loňský rok dosáhl na Slovensku historického minima, když se zastavil na nízké hodnotě 165. Největší nárůst podílu na celkovém počtu zaznamenala odvětví přepravy a služeb. Slovenské soudy zároveň povolily 22 restrukturalizací firem.

5.2.2021, Tomáš Jurík

Současná ekonomická situace, která vloni řadu odvětví velmi tvrdě poznamenala, by spíše vedla k očekávání, že počet konkurzů bude atakovat historická maxima. Podobně jako tomu bylo při předchozí krizi před deseti lety. Jenže rok 2020 byl jiný. Pandemie s sebou přinesla mimo jiné i Lex Corona, který obsahoval úpravu dočasné ochrany před věřiteli. Tento institut využilo na Slovensku za loňský rok 370 subjektů. V podstatě si tím tyto firmy koupily“ trochu času navíc. Jaká je opravdová situace se tak naplno projeví až letos. Jen v prosinci totiž soudy zahájily insolvenční řízení se 49 úpadci, což je nejvyšší měsíční číslo za poslední rok a půl. V první polovině ledna pak přibylo dalších 25 firem v podobných potížích. Pojišťovny pohledávek ve svých prognózách naznačovaly až 30% nárůst insolvencí mezi lety 2019 a 2021. To by v případě Slovenska znamenalo 310 konkursů v aktuálním roce. 

V potížích nově také přeprava a služby 

Největší podíl na konkursech mají jako obvykle odvětví obchodu a stavebnictví. K nejvyššímu nárůstu však došlo v odvětvích přepravy a služeb, které ekonomický pokles zasáhl nejvíc. Průměrná doba od zahájení řízení po prohlášení konkursu se meziročně zkrátila o 3 dny na 97 dnů. Je to však stále téměř o týden víc ve srovnání s rokem 2018. 

Největším daňovým delikventem mezi úpadci byla společnost Remord, s.r.o., s nedoplatky vůči státu ve výši téměř 27 milionů eur. Z hlediska zaměstnanosti rok 2020 zasáhl spíše menší a střední firmy. Největším úpadcem byla společnost Wirecard s 230 zaměstnanci. Je to ale nesrovnatelně méně, než v případě společnosti Kačka v roce 2019. Ta dávala práci 2300 lidem. Nejznámějším a zároveň nejkontroverznějším případem dočasné ochrany před věřiteli je situace okolo investiční skupiny Arca. 

Článek byl inspirován aktuální analýzou společnosti FinStat, kterou naleznete na následujícím odkazu: https://news.finstat.sk/analyzy/konkurzy-2020/ 

Měsíční počty konkurzů a restrukturalizací