Buďte v obraze! Sledujte zpravodajství o aktuálním ekonomickém vývoji v tuzemsku i ve světě v sekci Novinky nebo se přihlaste k odběru našeho bezplatného Newsletteru.

MENU
Pojištění pohledávek | Prodej firem

Maloobchod s potravinami na Slovensku vzrostl o 4,5 %. Jedničkou je Lidl, ale sektor hlásí i velký bankrot

Většina maloobchodů působících na slovenském trhu zveřejnila loňské hospodářské výsledky již v prvním pololetí roku 2020. Velké řetězce se k tomu ale dostaly až v říjnu. Důvodem je únorový konec účetního období a následná jarní vlna koronaviru, která jim umožnila termíny posunout. Analýza společnosti FinStat, která se zaměřuje na ekonomická data o slovenských společnostech, tak mohla vyjít až nyní. Jak se nejvýznamnějším maloobchodním prodejcům potravin loni vedlo?

9.12.2020, Tomáš Jurík

Celkový objem tržeb u největších hráčů na trhu dosáhl 6,2 miliardy eur a dynamika růstu se zvýšila na 4,5 %. Analýza se zaměřila na celkem osm řetězců, jejichž tržby přesáhly 100 milionů eur. Zahrnuje i společnost Potraviny Kačka, která v minulém roce zkrachovala a jejíž tržby se tak výrazně propadly (v předcházejícím období činily 150 milionů eur).

Třetím největším retailerem podle objemu tržeb se stalo domácí seskupení Coop Jednota. Zároveň ale dominuje počtem zaměstnanců. Vzhledem k tomu, že provozuje více než dvě tisícovky prodejen, zaměstnává přibližně třetinu z 41 tisíc lidí, kteří v sektoru u analyzované osmičky firem pracují.

Lidl vede, Tesco klesá

Jedničkou na slovenském trhu se stal německý řetězec Lidl, jehož obchodní marže vloni stoupla o 9 % na 371 mil. eur. O 30 mil. eur tak překonal výsledek britského řetězce Tesco, který je slovenskou dvojkou, přestože se již druhý rok po sobě potýká s poklesem. Pozici trojky si ve stejném hodnocení upevnil Kaufland, jehož marže stoupla o více než desetinu, a je tak již v těsném závěsu za britskou dvojkou. Nejvýraznější nárůst obchodní marže zaznamenala společnost Terno real estate s.r.o. provozující obchody Terno, Kraj a Moja Samoška. Za růstem této sítě stojí výrazné osekání nákladů na nákup zboží.

Výrazný vliv na podobu trhu v roce 2019 měl bankrot společnosti Kačka. O práci přišlo přibližně dva tisíce lidí. Z mimořádné účetní závěrky z loňského října vyplývá, že jim řetězec na mzdách dlužil 6,1 mil. eur. Závazek vůči státnímu rozpočtu činil víc než 7 mil. eur a akumulovaná ztráta přesáhla 41 mil. eur. Řetězec na trhu původně působící pod jménem CBA Slovakia ovládla na začátku roku 2018 polská investiční skupina Enterprise Investors.

V kumulování ztráty pokračuje společnost Terno real estate s.r.o. ovládaná Martinem Fedorem a akcionáři J&T Finance Group Jozefem Tkáčem a Ivan Jakabovičem. Řetězec za loňský rok prodělal více než 10 mil. eur a kumulovaná ztráta překonala hranici 42 mil. eur.

Detailní informace (ve slovenštině) včetně grafiky najdete na stránce FinStatu: ZDE

Graf klíčových ukazatelů za rok 2019

Graf klíčových ukazatelů za rok 2019