Buďte v obraze! Sledujte zpravodajství o aktuálním ekonomickém vývoji v tuzemsku i ve světě v sekci Novinky nebo se přihlaste k odběru našeho bezplatného Newsletteru.

MENU
Pojištění pohledávek

Loss Ratio pojišťoven pohledávek nabírá růstový trend

Pojišťovny pohledávek jsou základem pro podporu a udržení mezinárodního obchodu. Poskytují klientům limity pro bezpečné obchodování a kryjí ztráty z nezaplacených pohledávek. V současné situaci je však utopické očekávat, že pokrytí rizika zůstane na požadované úrovni, pokud do tohoto procesu nevstoupí jednotlivé státy s krytím poskytnutým ze strany státu prostřednictvím exportních agentur.

15.5.2020, Tomáš Jurík

Pojišťovny pohledávek jsou základem pro podporu a udržení mezinárodního obchodu. Poskytují klientům limity pro bezpečné obchodování a kryjí ztráty z nezaplacených pohledávek. V současné situaci je však utopické očekávat, že pokrytí rizika zůstane na požadované úrovni, pokud do tohoto procesu nevstoupí jednotlivé státy s krytím poskytnutým ze strany státu prostřednictvím exportních agentur.

Na Slovensku je takovou agenturou Eximbanka, v České republice existuje EGAP. Diskuse s těmito institucemi, jakož i s příslušným ministerstvem financí, sice probíhají, ale podobně jako v případě jiných opatření se vše odehrává s velkým časovým zpožděním ve srovnání s vyspělými zeměmi západní Evropy. Německo již svůj balík na podporu tohoto sektoru připravilo a podobně tomu je i v případě Velké Británie. Reálné přísliby pomoci a spolupráce s komerčními pojistiteli existují ale i v dalších zemích.

Dopad posledních měsíců na LR pojišťoven

Loss Ratio (zkráceně LR) je jedním ze základních ukazatelů výkonu pojišťoven. Porovnává objem přijatého pojistného v poměru k vyplaceným pojistným plněním a rezervám vytvořeným na další pojistná plnění. V dobrých časech se tento ukazatel v průměru pohybuje mezi 40 až 60 % v závislosti na konkrétní zemi a pojišťovně. Během poslední krize však například na Slovensku vyletělo LR jednotlivých pojišťoven až nad 200 %.

Česká a slovenská situace se přitom mírně liší. Zatímco v Česku pojišťovny ještě nezaznamenaly výraznější nárůsty LR, na Slovensku se začalo k problémům schylovat již ke konci minulého roku. Počet hlášení polhůtných pohledávek začal stoupat v desítkách procent. Statistiky tak signalizovaly ochlazování ekonomiky a závěr ekonomického cyklu, a to přitom ještě reálně nebyl ve hře dopad pandemie covid-19.

Naplno se to projevilo už v číslech za Q1 2020, když tři ze čtyř komerčních pojišťoven pohledávek zaznamenaly průběžné LR nad 100 %. Z doposud zveřejněných výsledků pojišťoven za Q1vyplývá, že celosvětově situace ještě nebyla tak dramatická a v případě Slovenska muže byt ovlivněna i velikostí trhu. I tak však byly zaznamenané nárůsty tohoto ukazovatele nad 10 procentuálních bodů, co nebylo v uplynulých letech zvykem. Predikce na Q2 a Q3 jsou pod vlivem zabrzděné SK ekonomiky ještě negativnější. Podobný trend můžeme očekávat i u českých pojišťoven pohledávek.

Co čeká na zajistitele a pojišťovny v roce 2020?

Studie Morgan Stanley očekává ještě výrazně dramatičtější vývoj. Dopad na objem pojistných událostí by měl být až 2,5x větší, než tomu bylo během poslední krize. 20–30 % z toho podle studie padne na bedra zajišťoven. To by na Slovensku znamenalo úrovně LR nad 500 % v případě jednotlivých pojistitelů. S tím by se pojišťovny přirozenou cestou, tedy bez vstupu a garancí státu, jen těžko vypořádaly. Znamenalo by to také zavedení drastických opatření s cílem redukovat pojistné limity a výrazně měnit obchodní podmínky i pro stávající klienty při nejbližší obnově pojistné smlouvy.

Očekávání největšího pojistitele Euler Hermes ohledně insolvencí a propadu HDP mají dva základní scénáře. Ten pravděpodobnější a méně dramatický je U tvar. Při něm by nárůst počtu insolvencí skončil na úrovni 20–25 %, což je však stále výrazně více oproti očekávaným 14 % z března tohoto roku. HDP Eurozóny podle této předpovědi klesne o 9 %, v roce 2021 by však měl opět narůst o 8,6 %. Vývoj se bude samozřejmě v každé zemi lišit.

I tato čísla jsou horší než hodnoty z poslední krize. Ale díky rychlému návratu k růstu by situace nemusela mít dramatický dopad na odvětví pojištění. Pokud by se však naplnil scénář přetrvávající krize (zejména díky druhé vlně pandemie), ztráty pojistitelů a zajišťoven by mohly být mnohem větší a nemusely se omezit jen na rok 2020.

Ať už bude reálný vývoj jakýkoli, s jistotou přijdou i další kroky a opatření ze strany pojišťoven. Počet i dopad takových opatření bude záviset nejen na vývoji ekonomik, ale také na efektivitě zásahů státu při podpoře podnikatelů a pojišťoven. O nových opatřeních vás budeme v pravidelných intervalech informovat. Budeme se zároveň snažit poskytovat poradenský servis, jak na tato opatření průběžně reagovat, resp. jak si případně lépe nastavit pojistnou smlouvu do budoucna.

V případě konkrétních dotazů se prosím obraťte na nás.