Zostaňte v obraze! Sledujte správy o aktuálnom ekonomickom vývoji v krajine a vo svete v sekcii Novinky alebo sa prihláste na odber nášho bezplatného Newslettera.

MENU
PRÍPADOVÁ ŠTÚDIE. Predaj firiem

Ako predať zavedenú rodinnú firmu?

Z malé rodinné firmy se během let stala velká společnost, která si uchovala svůj původní rodinný charakter. Bohužel však bez nástupce ve vedení. Přišel čas na prodej firmy.

Z lokální firmy vybudovali její vlastníci významného hráče v oboru lehkých obvodových plášťů budov, který dodával své výrobky a servis na světové trhy. Přestože společnost během let výrazně vyrostla, podařilo se majitelům zachovat její rodinný charakter. Bohužel však bez nástupce, ať už přímo z rodiny, nebo z firemního týmu, který by v jejich díle pokračoval. Spolu s narůstající administrativou i věkem proto dospěli k rozhodnutí – společnost prodat.

Jejich představa o budoucím kupci i způsobu byla od začátku jasná. Hledali strategického investora z oboru, který by koupil výlučně 100% podíl a zajistil další budoucnost podniku i jeho zaměstnanců. Konečný výsledek transakce majitele velmi překvapil a dnes jej hodnotí pozitivně, i když zpočátku něco takového neočekávali ani v nejdivočejších snech.

Představa majitele versus skutečnost a naše doporučení

Nalezení vhodného investora, který společnost nakonec koupil, nám v ARFINu trvalo jen necelé dva měsíce. Minimálně stejnou dobu nám však trvalo přesvědčit majitele, že:

Majitel nakonec dal na naše odborné doporučení a investor – finanční investiční fond – byl majitelem akceptován. A to navzdory faktu, že nešlo o investora z oboru a nedošlo k převzetí 100% podílu. Nový partner původních majitelů odkoupil většinovou část společnosti a zakladatelé si za dohodnutých podmínek ponechali menšinový podíl s možností zhodnotit část prostředků získaných prodejem.

Prodej firmy a jak šel čas

 • 3 měsíce od prvního setkání majitele s ARFINem do podpisu poradenské smlouvy
 • 1 měsíc od podpisu smlouvy ARFIN představuje majiteli vhodné investory
 • 1 měsíc od představení investorů ARFIN organizuje první jednání majitele a vybraného investora
 • 12 měsíců od prvního kontaktu uzavírá majitel smlouvu o prodeji s investorem představeným ARFINem

Od prodeje společnosti k vytvoření nového hráče na trhu

V průběhu vyjednávání o podobě smluv a budoucí struktury společnosti se objevila na trhu příležitost ke koupi závodu podnikajícího ve stejném oboru. Úspěšně se nám podařilo propojit majitele rodinné firmy, budoucího majoritního vlastníka i nadnárodní společnost prodávající část výrobního závodu, jeho aktiv.

Z původně plánovaného prodeje se stalo spojení a na jejím konci vznikl významný hráč na trhu lehkých obvodových plášťů.

Zakladatelé firmy dosáhli svého cíle – zajistili rozvoj rodinné společnosti a postarali se o budoucnost svých zaměstnanců. Získali čas i nezanedbatelné finanční prostředky. Nad rámec původní představy si ale zachovali spojení s oborem, který dlouhá léta pomáhali spoluvytvářet.

Investiční fond získal do svého portfolia zajímavou společnost s tradicí a potenciálem pro další růst.

Prodej firmy v číslech

 • 2 měsíce

  nám v ARFINu stačily k nalezení vhodného investora, který společnost koupil

 • 12 měsíců

  od seznámení do uzavření transakce s investorem představeným ARFINem

 • 200 zaměstnanců

  v nově vzniklé skupině, na jejíž vytvoření se ARFIN podílel

 • 1 miliarda Kč

  tolik činí obrat nově vzniklé skupiny, na jejímž počátku byl ARFIN