Buďte v obraze! Sledujte zpravodajství o aktuálním ekonomickém vývoji v tuzemsku i ve světě v sekci Novinky nebo se přihlaste k odběru našeho bezplatného Newsletteru.

MENU
Pojištění pohledávek

Farmaceutický průmysl se v roce 2024 vrátí k výraznému růstu

Co bude stát za odhadovaným růstem výroby i prodejů léčiv v letošním roce? Jsou to především tyto faktory: Stárnutí populace, situace na rozvíjejících se trzích a uvedení nových produktů na trh. Po nevýrazném roce 2023 se tak farmaceutický průmysl vrátí k přibližně 5% růstu.

2.2.2024, Tomáš Jurík

Je to zásadní změna oproti roku 2023, kdy výroba léčiv zpomalila na pouhých 0,5 %. Za skokovým růstem o 17,3 % v roce 2021 a o 6,8 % v roce 2022 stála masivní poptávka po očkovacích látkách proti Covidu. Pro letošek analytici očekávají, že celosvětová produkce a prodeje vzrostou o 4,6 %, resp. o 5,1 %, a to zejména díky trendům v asijsko-pacifickému regionu.

Jaké jsou další globální trendy pro rok 2024 ve farmaceutickém průmyslu?

Také trh s léčivy čelí rizikům

Ve výhledu pro farmaceutický byznys existují určitá rizika, která mohou optimistický scénář narušit. K těm hlavním patří vysoká inflace a nižší kupní síla domácností. S makroekonomickou situací souvisí rovněž snaha rozvinutých zemí snížit své rozpočtové deficity, což Podobný efekt může mít také konec platnosti 15 klíčových patentů (tzv. blockbusterů) patřících výrobcům značkových léčiv. I v tomto případě mohou nižší zisky farmaceutických firem přinést omezení investic.

Klíčový region pro růst: Asie

Aktualitu jsme vytvořili s využitím podkladů společnosti Atradius.