Buďte v obraze! Sledujte zpravodajství o aktuálním ekonomickém vývoji v tuzemsku i ve světě v sekci Novinky nebo se přihlaste k odběru našeho bezplatného Newsletteru.

MENU
Pojištění pohledávek

Zpomalení ekonomického růstu mění chování firem v oblasti kredit risk managementu

Pomalejší tempo ekonomického růstu přivádí firmy k tomu, aby tlačily na rychlejší inkaso svých obchodních pohledávek. Zatímco v roce 2017 podle společnosti Euler Hermes (EH), globálního lídra v pojištění pohledávek, umožnil ekonomický růst větší vstřícnost ke svým zákazníkům a průměrná splatnost pohledávek narostla o dva dny, v roce 2018 šlo již o globální pokles o jeden den, a to na 65 dní. 

4.6.2019, Tomáš Jurík

Při očekávaném poklesu ekonomického růstu předpokládá EH další pokles na 64 dní v roce 2019. Nejistota ekonomického vývoje tlačí firmy ke zodpovědnějšímu přístupu k části obchodního majetku, kterým jsou pohledávky. Údaje i trendy za jednotlivé země a odvětví se liší. Středomořské země vykazují návrat k nepopulárním praktikám pozdních úhrad (Itálie +5, Řecko +2, Španělsko +1). Severní Amerika, Švýcarsko, Belgie nebo Velká Británie ve stejném ukazateli naopak reportují pokles. Zároveň patří tyto regiony a země k těm s nejkratší dobou splatnosti.

Splatnost pohledávek

„Lídrem“ v téhle statistice je stále Čína, kde i přes pokles o jeden den trvá inkaso pohledávky v průměru 92 dní. Podle průzkumu společnosti Atradius je až 36,3 % všech B2B pohledávek v Číně po splatnosti, což je víc než regionální průměr 29,8 %.

V podstatě všechny pojišťovny pohledávek na trzích v Česku a na Slovensku zaznamenaly nárůst hlášení pohledávek po lhůtě splatnosti. Je to signál, že objem pojistných plnění v roce 2019 může zaznamenat růst. Očekáváme, že nejpozději v roce 2020 nastane obrat v platební disciplíně firem na Slovensku a v Česku a počet pohledávek po splatnosti vzroste výrazněji,“ řekl Tomáš Jurík ze společnosti Arfin Broker.

To potvrzuje i odhad vývoje počtu konkurzů a restrukturalizací podle statistik společnosti Coface. Ta očekává v roce 2019 5% nárůst na Slovensku a 4% v Čechách.