Buďte v obraze! Sledujte zpravodajství o aktuálním ekonomickém vývoji v tuzemsku i ve světě v sekci Novinky nebo se přihlaste k odběru našeho bezplatného Newsletteru.
Jaké důsledky bude mít návrat Donalda Trumpa do Bílého domu a jaká politická rizika jsou v souvislosti s jeho zvolením ve hře? Zpráva Allianz Trade ukazuje, že případná eskalace obchodní války by měla negativní dopad nejen na růst amerického HDP, ale také na globální ekonomiku, inflaci a kapitálové trhy.
Co očekávat od největší ekonomiky světa z hlediska inflace, HDP či reakce Fedu? Inflace poroste. Dle nejnovější předpovědi by měla v roce 2025 dosáhnout 2,9 %, o rok později pak dokonce 3,4 %.
Nejnovější analýza Allianz Trade předpokládá, že úrokové sazby Fed Funds* se v roce 2025 udrží na úrovni 4,0 % a vzrostou na 4,25 % v roce 2026. Pokud však Trumpova administrativa zahájí plnohodnotnou obchodní válku, bude to mít přímý vliv na ekonomický růst, jenž zpomalí na 0,7 % v roce 2025, respektive na 1,6 % v roce 2026. Fed by pak v reakci na tuhle situaci pravděpodobně kvůli vysoké inflaci snížil sazby na 3,75 %.
Jak na tom bude rozpočet? Do roku 2026 by mohl federální deficit vzrůst na více než 8 % HDP. Veřejné finance se tak dostanou pod zvýšený tlak.
Co jsou Fed Funds sazby?
Fed Funds (federal funds) označuje v ekonomii úrokovou sazbu, kterou si komerční banky v USA účtují za vzájemné krátkodobé půjčky, konkrétně na jednodenním trhu. Tuto sazbu určuje Federální rezervní systém (Fed) jako součást své měnové politiky a je klíčovým nástrojem pro ovlivňování ekonomické aktivity a inflace. Změny v sazbě Fed Funds mají přímý dopad na celkové úrokové sazby v ekonomice, čímž ovlivňují půjčky, investice, spotřebu a růst HDP.
Trump a jeho budoucí administrativa plánují zvýšit tarify na čínský dovoz až na 25 % a na dovoz z ostatních zemí (s výjimkou Kanady, Mexika a nezbytných výrobků) na 5 %, a to již od 2. čtvrtletí 2025. V ohrožení tak jsou celosvětové exporty v hodnotě 135 miliard amerických dolarů – tato částka mimochodem odpovídá 4 % očekávaného globálního růstu exportu pro období 2025–26.
V extrémním scénáři by cla na čínské zboží mohla vzrůst až na 60 % a na zboží z ostatních zemí být na úrovni 10 %. Do problémů by se tak mohl dostat světový export ve výši až 510 miliard USD. To by pak mohlo mít nežádoucí dopad na světové HDP, jehož růst by se mohl snížit o 0,8 procentního bodu. Světová ekonomika by tak přišla o třetinu předpokládaného růstu.
Trhy zareagovaly rychle, s posílením USD vůči euru o 1,5 % a zpevněním vůči japonskému jenu a čínskému jüanu. Výnosy z amerických vládních dluhopisů vzrostly v důsledku očekávání vyšší inflace, zatímco německé výnosy poklesly. Akciové trhy globálně otevřely v zelených číslech, ale mimo USA uzavřely v červených, čímž ukázaly zdrženlivější reakci oproti roku 2016.
ARFIN s.r.o. 2019, Všechna práva vyhrazena / S péčí připravil AMDEN