Buďte v obraze! Sledujte zpravodajství o aktuálním ekonomickém vývoji v tuzemsku i ve světě v sekci Novinky nebo se přihlaste k odběru našeho bezplatného Newsletteru.
Německo je významným partnerem České republiky a Slovenska v oblasti mezinárodního obchodu. Export do Německa tvoří 33 % z celkového vývozu Česka, v případě Slovenska činí tento podíl 22 %. Českým a slovenským firmám tak při dodávkách do Německa vznikají obchodní pohledávky o nezanedbatelném objemu. Pohled na to, jak se vyvíjí platební disciplína německých firem a jaký je očekávaný vývoj, přinášejí nejnovější ekonomické studie tří pojistitelů.
Jak už to v případě podobných analýz bývá, ne na všechny aspekty existuje stejný pohled a různě pojaté průzkumy mohou přinést různé výsledky. V čem se však všichni tři pojistitelé shodují, je očekávaný růst německé ekonomiky. V roce 2019 se bude pohybovat na úrovni 0,5–0,6 %, což je výrazně nižší hodnota oproti 1,4% růstu v roce 2018. Zdá se, že nepomohly ani vysoké fiskální stimuly pohybující se v roce 2019 na úrovni 9 mld. EUR. A efekt nebudou mít ani ty očekávané až ve výši 12 mld. EUR pro rok 2020. Jak v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl Alexis Garatti, šéf makroekonomického vývoje společnosti Euler Hermes, situaci ovlivňují především 2 významné šoky. Šok v zahraničním obchodu a šok v automobilovém průmyslu, na nějž jsou navázaná další významná odvětví.
Analýzy se rozcházejí v pohledu na samotnou platební disciplínu. Zatímco Coface v průzkumu zjistil, že až 85 % společností se v Německu setkalo s úhradou po splatnosti a došlo tak k nárůstu z úrovně 78 % v roce 2017, Atradius stále považuje platební disciplínu německých firem za velmi dobrou.
„Podle výsledků jejich průzkumu bylo po splatnosti uhrazeno jen 23,8 % z objemu vystavených faktur, a tudíž až 72,7 % bylo uhrazeno v termínu. V tomto ohledu je Německo třetí nejzodpovědnější zemí,“ upozorňuje Tomáš Jurík ze společnosti Arfin Broker.
O něco pesimističtěji dopadlo porovnání odepsaných pohledávek. Jejich objem vzrostl na 2,1 % z jednoprocentní úrovně, která platila ještě o rok dříve. Je však nutné dodat, že posuzovaná kritéria se v případě obou pojistitelů mírně lišila.
K nejproblematičtějším odvětvím řadí analýzy pojistitelů automobilový průmysl, oblast kovů, kam patří i ocelářský průmysl jako hlavní dodavatelské odvětví právě pro automobilky, ale i textilní průmysl (Coface) a chemický průmysl (Atradius). Zde došlo k nárůstu pohledávek po splatnosti na 33 %, což je výrazně víc ve srovnání s celoněmeckým průměrem dle průzkumu společnosti Atradius.
Analýzy pojistitelů se zároveň shodly na negativním očekávaní německých firem ohledně ekonomického vývoje a platební disciplíny. Podle studie Coface počítá až 30 % společností s negativním ekonomickým vývojem. Pouze 20 % firem pak kalkuluje s pozitivním trendem. Podobně v průzkumu společnosti Atradius očekává 40 % firem v Německu zvýšení objemu pohledávek po lhůtě splatnosti a až 25 % společností se připravuje na zvýšení objemu odpisů souvisejících s pohledávkami.
V případě německých dodavatelů může být očekávaný šok utlumený aktivním přístupem firem k pohledávkám. Většina společností si totiž prověřuje své obchodní partnery standardními metodami, jako jsou obchodní informace, resp. zabezpečuje své pohledávky jejich pojištěním. To však neplatí v případě Česka a Slovenska. V prostředí ekonomických šoků tak může být dopad na tuzemské firmy větší než u německých partnerů.
ARFIN BROKER
Tomáš Jurík
E:
T: +421 903 282 125
https://www.coface.com/News-Publications/Publications/Germany-Payment-Survey-2019-Turn-of-the-tide
https://atradius.sk/správy/payment-practices-barometer-germany-2019.html
ARFIN s.r.o. 2019, Všechna práva vyhrazena / S péčí připravil AMDEN