Buďte v obraze! Sledujte zpravodajství o aktuálním ekonomickém vývoji v tuzemsku i ve světě v sekci Novinky nebo se přihlaste k odběru našeho bezplatného Newsletteru.
Jak na tom je farmaceutický průmysl a jaký výhled má tohle odvětví do budoucna? Na obě otázky je podobná, veskrze kladná odpověď. Trh s léky a léčivými přípravky dlouhodobě a stabilně roste. Na období 2024–2026 se počítá s každoročním 3–4% růstem. K nejrychleji se vyvíjejícím regionům patří Asie, Tichomoří a Blízký východ.
Společnost Atradius tak ve své nejnovější analýze lehce upravuje svůj pohled na celosvětový růst farmaceutického trhu. Na začátku roku 2024 se pro letošek počítalo s až 5% růstem odvětví. I aktuální předpověď je však velmi pozitivní v kontextu předcházejícího roku, kdy trh stagnoval.
Tahounem růstu odvětví zůstávají především specializovaná léčiva určená stárnoucí populaci či léky na chronická onemocnění. Další perspektivní oblastí jsou přípravky na hubnutí – v tomto segmentu se do roku 2030 odhaduje zvýšení obchodu až o 80 miliard USD. Za předpokládaným celosvětovým růstem odvětví lze spatřovat také vývoj nových produktů a příležitosti na rozvíjejících se trzích.
Potenciální brzdou rozvoje farmaceutického průmyslu jsou omezené výrobní kapacity odvětví, které se jinak vyznačuje robustním vlastním kapitálem a dostatečnou likviditou. Druhým závažným rizikem zůstává zadluženost států a snižování rozpočtových deficitů. Snaha rozvinutých zemí ukočírovat své rozpočty totiž vede ke zvýšené regulaci trhu s léčivy, včetně cenotvorby. V důsledku toho pak farmaceutickým společnostem zbývá méně prostředků, jež mohou investovat do výzkumu a vývoje nových přípravků.
Stáhněte si celou studii společnosti Atradius.
Tyto limity však může částečně kompenzovat rozvoj digitálních technologií, zejména umělé inteligence. Očekává se, že efektivní využívání digitálních technologií pomůže zvyšit efektivitu výzkumných a testovacích procesů. Zároveň platí, že odvětví je oblíbené u financujících bank, což se rovněž pozitivně propisuje do financování výzkumu a vývoje.
Evropskému růstu by měly pomoci ohlášené významné investice společností Novo Nordisk a Eli Lilly do výroby léků na hubnutí. Finanční ukazatele evropských firem ve farmaceutickém odvětví jsou aktuálně velmi solidní. To ale nemusí platit dlouho. Zejména malé a střední podniky ze starého kontinentu se budou dostávat pod tlak agilní konkurence z Číny a Indie.
A tak nepřekvapí zvýšená aktivita v oblasti nákupu a prodeje firem (M&A) mezi velkými producenty a menšími specializovanými firmami a biotechnologickými hráči.
Jen za první čtvrtletí roku 2024 se uskutečnilo více než 100 takových transakcí – to představuje 400% meziroční nárůst!
A ještě jedna výzva pro Evropu? Atradius předpokládá, že se následující období bude vyznačovat také soutěží o talenty v oblasti výzkumu a vývoje nových léků. V tomto směru má americký trh velkou výhodu, neboť 75 % absolventů vysokých škol z Evropy po ukončení studia zůstává v zámoří.
ARFIN s.r.o. 2019, Všechna práva vyhrazena / S péčí připravil AMDEN