Buďte v obraze! Sledujte zpravodajství o aktuálním ekonomickém vývoji v tuzemsku i ve světě v sekci Novinky nebo se přihlaste k odběru našeho bezplatného Newsletteru.

MENU
Pojištění pohledávek | Prodej firem

Ekonomická predikce specializovaných pojišťoven v souvislosti s COVID 19

Kdo dnes dokáže přesně předpovědět vývoj událostí v následujících měsících, je výhercem ekonomického jack potu. V okamžiku, kdy nemáme k dispozici ani exaktnější odhad šíření viru, je pro jednotlivé subjekty na trhu velice obtížné předpovídat ekonomické dopady na obyvatelstvo, firmy a celé země.

2.4.2020, Tomáš Jurík

Kdo dnes dokáže přesně předpovědět vývoj událostí v následujících měsících, je výhercem ekonomického jackpotu. V okamžiku, kdy nemáme k dispozici exaktnější odhad šíření viru, je pro jednotlivé subjekty na trhu velice obtížné předpovídat ekonomické dopady na obyvatelstvo, firmy a celé země. Na rozdíl od poslední ekonomické krize 2008 až 2010 je v celé rovnici ještě příliš mnoho neznámých a situace se mění prakticky denně v souvislosti s novými zprávami o vývoji pandemie a o přijatých opatřeních vlád v jednotlivých zemích.

 

Proto se Vám budeme pokoušet v pravidelných intervalech přinášet pohled pojišťoven na aktuální situaci, očekávání ohledně budoucího vývoje a souvisejících opatření, které budou nucené pojišťovny přijmout. Mělo by vám to pomoci adaptovat se na aktuální dění a nastavit procesy v oblasti credit managementu takovým způsobem, abyste v co největší míře eliminovali potenciální ztráty způsobené nárůstem insolvencí. V našem prvním souhrnu jsme nejvíce čerpali z poslední analýzy Euler Hermes z 23. 3. a částečně z údajů Coface (2. 4.) a Atradius z první poloviny března. Největší dopady měla dosavadní opatření na ekonomiky EU a USA až v průběhu března, tvrdá data za březen tak začnou přicházet až v následujících týdnech. Počítáme tedy s aktualizací analýz a s velkou pravděpodobností negativnějšími dopady na globální obchod, HDP, nezaměstnanost, případně další parametry.

Už na začátku roku 2020 se ekonomikám příliš nedařilo. Globální obchod rostl nejpomaleji od roku 2009 a výrobní sektor byl od Q3 2019 v kontinuální recesi. Vliv na tuto situaci mělo množství faktorů, k asi nejvýznamnějším patřila protekcionistická opatření. Zatímco v roce 2009 jich bylo „pouze“ 284, v loňském roce šlo již o 1066. Jen v letech 2017–2019 narostl jejich počet o 40 %! Největší podíl na uvedené statistice mají USA a jejich obchodní souboj s Čínou.

Vývoj ekonomických ukazovatelů dle společnosti Euler HermesPřes výše uvedené skutečnosti a přes bezprecedentní krizovou situaci vyvolanou pandemií, kterou v moderní historii za posledních 100 let nepamatujeme, nahlížejí zatím všichni pojistitelé na tuto situaci jako na dočasný externí šok. Ne že by se jednalo o jediný diskutovaný scénář, ale zatím je základním předpokladem vývoje takzvaný U-shape. Pohled na něj se může mírně lišit, ale v průměru mluvíme zhruba o tříměsíčním období se zásadními opatřeními ovlivňujícími ekonomiku, z něhož zhruba jeden měsíc tvoří téměř úplný lockdown. V době analýzy se v takovém stavu nacházely ¾ celosvětového HDP. Každý další měsíc navíc samozřejmě ovlivní vývoj ekonomických ukazovatelů geometrickou řadou, jak ukazuje tabulka připravená společností Euler Hermes.

HDP

Vývoj HDP podle společnosti CofacePojišťovny v podstatě jednotně porovnávají tento výchozí U model s významně dramatičtějším scénářem modelu L, u kterého by byl vliv zdravotní krize mnohem delší, cca 12–18 měsíců. Tento model zohledňuje opakovanou infekci znamenající recesi i v roce 2021.

Jak tedy vypadá odhadovaný vývoj podle modelu U? Společnost Euler Hermes předpokládá stále mírný růst globálního HDP o 0,8 % a současný pokles Eurozóny o 1,8 %. Ostatní celosvětově působící komerční pojišťovatelé, jako jsou Atradius a Coface, očekávají ve svých předpovědích podobná čísla (viz graf vývoje HDP od společnosti Coface). Jak jsme však uvedli na úvod, situace se mění každým dnem. Toto jsou čísla z analýz z první poloviny března, v následujících týdnech můžeme počítat s jejich korekcí na základě aktualizovaných údajů. Podle toho se bude vyvíjet také reakce pojistitelů na upisování rizika v jednotlivých zemích a odvětvích.

NEZAMĚSTNANOST

Situace bude mít přímý dopad také na nezaměstnanost. U ní se sice očekává výrazný nárůst, ale v případě U-modelu ne až tak dramatický. V USA by mělo jít o 6,5 % v lednu 2021 oproti 3,5 % ze začátku roku 2020. V EU dokonce jen o jeden procentní bod na celkových 8 %. S těmto výhledy však může prudce zahýbat každý další měsíc navíc s „vypnutými“ ekonomikami. Dnešní zprávy z USA např. mluví o mnohem vyšší nezaměstnanosti, než jakou předpokládaly trhy – konkrétně má jít o 6,65 mil. nových žádostí jenom za poslední březnový týden oproti očekávaným 3,1 mil..

EKONOMICKÁ OPATŘENÍ

Důležitou roli sehraje také rozsah fiskálních opatření jednotlivých zemí. V době analýzy EH měla předpokládaná fiskální opatření tvořit zhruba 4,4 % z celosvětového HDP, což představuje téměř dvojnásobný nárůst oproti období 2018–2019. Za poslední dva týdny se však objem těchto opatření jen v Německu více než zdvojnásobil. Jelikož pro některá odvětví budou tyto zásahy jedinou záchrannou sítí k přežití, pojišťovatelé budou určitě pozorně sledovat jejich vývoj v jednotlivých státech. Od nich se pak bude odvíjet i očekávaná míra insolvencí. Nebude to samozřejmě jediný faktor, ale v této situaci poměrně významný. Už dnes máme možnost sledovat na trhu opatrný přístup k Itálii a k upisování rizika u místních odběratelů. Je jen otázkou času, kdy se tento opatrný přístup rozšíří i na Španělsko, případně další země.

ODVĚTVÍ A INSOLVENCE

Hodnocení ohrožených odvětví podle společnosti Euler Hermes

Nejvíc trpí ta odvětví, která byla exponovaná už před začátkem této krize jako kovoprůmysl, stavebnictví a textil. Po šocích na začátku roku se k ohroženým odvětvím řadí také energetika a automobilový průmysl. EH připravil graf zranitelnosti odvětví pod vlivem ekonomického cyklu na konci roku 2019 a hodnocení jednotlivých odvětví – nejlépe hodnocená odvětví jsou označená zelenou, nejhůře hodnocená oranžovou.

Zároveň se k nim přidala odvětví ze začátku krize, která byla přímo zasažená stopkou od vlád: hoteliéři, restaurace a cestovní kanceláře, tedy služby v oblasti turistického průmyslu a dopravci. A samozřejmě množství menších živnostníků postižených zavřením provozů. V Eurozóně je v ohrožení 7 % SME společností, které tvoří 4 % HDP. Odhaduje se, že to vše bude mít vliv na nárůst celosvětových insolvencí o 14 % v roce 2020. Zásah v jednotlivých zemích bude pochopitelně různý. S mírně optimistickými očekáváními stále vstupují do této krize odvětví IT a farmaceutický průmysl.

Vývoj insolvencí podle společnosti Euler HermesVelmi pravděpodobný je v případě insolvencí také scénář W-modelu. Část krachů společností se v současné chvíli podaří odvrátit díky vládním opatřením, ty však nebudou trvat věčně. Po jejich uvolnění a opětovném nastartování „business as usual“ můžeme očekávat další vlnu před koncem roku, jelikož poptávce bude nějakou dobu trvat, než se po útlumu dostane na původní úroveň.

Nejdůležitější neznámou ve všech analýzách a předpovědích je čas: Jak dlouho bude trvat nouzový stav v jednotlivých zemích? Jak dlouho budou trvat přísná opatření? Jak dlouho potrvá, než se vrátíme ke standardnímu tempu byznysu bez omezení?

V okamžiku, kdy budeme mít přesnější predikce tohoto parametru, začnou se upravovat také očekávání. O všech novinkách vás budeme informovat v našich pravidelných newsletterech.

V případě konkrétních dotazů se prosím obraťte na nás.